تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - اوکراین ( Ukraine )
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

اوکراین ( Ukraine )

اطلاعات کلی

پایتخت: کیف
زبان رسمی: اوکراینی ، روسی ، بلاروسی
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: هریونیا hryvnia
مذهب: یونیات اوكراینی (كاتولیك رومی)، ارتودوكس (مستقل روسی)
امید طول عمر:
67/1 سال
رشد سالانه جمعیت:
0.66%درصد(July 2004 est.)
جمعیت: 47,732,079 نفر (July 2004 est.)

.جغرافیای کشور اوکراین

بیشتر اوكراین – بزرگترین كشور اروپا پس از روسیه – متشكل از جلگه‌اه (استپها) استكه فلاتهای پست و آبگیرها آن را قطع می‌كند. در شمال بخشی از ماندابهای پریپت و در كنار دریای سیاه و دریای آزوف زمین پست ساحلی جای دارد. مركز اوكراین متشكل است از زمین پست دنپر و فلات دنپر، گسترده‌ترین زمین مرتفع د راین جمهوری. شرق اوكراین متشكل است از دره دم و بخشی از زمین مرتفع روسیه مركزی. متنوع ترین مناظر در غرب كشور است، جایی كه زمینهای پست به داخل مجارستان گسترده است و كوههای كارپات كه بیش از 200 متر ارتفاع دارد. شبه جزیره كریمه متشكل از رشته كوهها و دره‌های حاصلخیز موازی است.  رودهای مهم: دن دنپر، دنستر، دونتس ، بوگ.  بلندترین نقطه: قله هوورلا، 2061 متر.  آب و هوا: شبه جزیره كریمه آب و هوای مدیترانه‌ای دارد. باقی اوكراین معتدل است. در غرب كشور زمستانها ملایم تر و تابستانها خنك تر است. در شمال كوههای كارپات سنگین‌ترین برف می‌بارد. بارندگی متوسط است و معمولا در تابستان به حداكثر می‌رسد.

شهرهای مهم: خارکوف, دنپرویتروفسک,اودسا, دونتسک،زاپوروژیه،لوف،کریووی روگ
مساحت: 603,700 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 2782 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 49درجه و 00دقیقه شمالی و 32 درجه و 00 دقیقه شرقی

حکومت

مجمع قانون گذاری با 450 عضو رئیس جمهور – كه شورای وزرا را انتصاب می‌كند – با رأی تمامی افراد بالغ برای چهار سال انتخاب می‌گردند. قرار است قانون اساسی جدیدی تدوین شود.  احزاب عمده سیاسی عبارتند از: • شامل اوكراین جدید (میانه رو متمایل به چپ)، • جنبش خلق اوكراین (ملی گرا)، • كنگره نیروهای دموكراتیك ملی (محافظه كار)، • حزب كمونیست (كه در 1993 اجازه اصلاح یافت).  جمهوری خودمختار • كریمه جمهوری خودمختاری با مشخصات زیر است: كریمه مساحت: 000/27 كیلومتر مربع. پایتخت : سیمفروپول.

عضویت: سازمان ملل متحد، جامعه كشورهای مستقل مشترك المنافع ،كنفرانس امنیت و همكاری در اروپا

تاریخ معاصر

طی 1648 تا 1651 قزاقها – كشاورزان جنگجو در اوكراین كه نیروهای مزدور سواره را تشكیل می‌دادند – بر ضد حكومت لهستان شوریدند و از تزار روسیه تقاضای كمك كردند. دو جنگ بین روسیه و لهستان در گرفت و در 1660 اوكراین میان لهستان و روسیه تقسیم شد. از 1672 تا 1966 تركای عثمانی بخش لهستانی اوكراین را اشغال كردند. در 1775 روسیه تزاری خودمختاری قزاقها را سركوب كرد و طی تقسیم دوم لهستان بیشتر اوكراین را تحت حكومت روسها دوباره متحد ساخت (1793). در 1876 روسیه استفاده از زبان اوكراینی در مدارس و مطبوعات را ممنوع كرد. ولی جنبش ملی گرایانه اوكراین در فضای لیبرال تر گالیسیا در غرب این سرزمین كه طب اولین تقسیم لهستان (1772) ضمیمه اتریش شده بود ادامه یافت. اوكراینی‌اهی داخلی روسیه با استفاده از فرصت حاصله از بروز جنگ جهانی اول و انقلاب روسیه اعلام استقلال كردند (ژانویه 1918) ولی در خاركوف دولت شوروی اوكراین بر پا شد. زمانی كه امپراتوری اتریش – هنگری از هم پاشید (نوامبر 1918) اوكراین و گالیسیا با هم متحد شدند. این كشور تازه پا را لهستان به دنبال ادعاهای ارضی و ارتش سرخ شوروی در حمایت از سوویت خاركوف مورد تهاجم قرار دارند. ارتش سرخ غلبه یافت و در 1922 اوكراین یكی از بنیانگذاران اتحاد جماهیر شوروی شد، ولی ناحیه لوف در دست لهستان باقی ماند. از 1928 ژوزف استالین رهبر شوروی تصفیه مخالفان و برنامه جدید روسی سازی در اوكراین را آغاز كرد. پس از جنگ جهانی دوم – كه طی آن اوكراین در اشغال آلمان نازی بود – جمهوری شوروی اوكراین با انضمام لوف (از لهستان) ، بوكووینا (از رومانی)و روتینیا (از چكسلواكی) و سرانجام كریمه (از روسیه) در 1954 بزرگتر شد. در 1986 و به دنبال حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل، در شمال كیف، و به دلیل بی تفاوتی مشهود شوروی نسبت به این حادثه، احساست ملی گرایانه اوكراینیها بر انگیخته شد. سیاستمداران اوكراینی در واكنش به تجدید سازمان اتحاد شوروی در اواخر دهه 1980 خواستار خودگردانی بیشتری شدند. تصمیم این جمهوری در اعلام استقلال به دنبال كودتای نافرجام كمونیستهای تندرو در مسكو (سپتامبر 1991) اضمحلال شوروی را سرعت بخشید. در دسامبر 1991 اوكراین از سوی جامعه بین المللی به رسمیت شناخته شد، ولی تنش بین مسكو و كیف در مورد وفاداری نیروهای شوروی در اوكراین و وضعیت قانونی كریمه و ناوگان دریای سیاه باقی ماند.

دفاع

كل نیروهای مسلح: 000/230. خدمت سربازی : 18 ماه.

آموزش

میزان با سوادی : نزدیك به 100% (تخمین 1990). سنین تحصیل اجباری: 7 تا 15 سال. تعداد دانشگاه : 10 دانشگاه و 8 پلی تكنیك.

اقتصاد

اوكراین به سبد نان شوروی معروف بود. در مزارع بزرگ اشتراكی در استپها غلات، گیاهان علوفه‌ای و سبزی كشت می‌شود. در شمال كشت سیب زمینی و گیاه كتان با اهمیت است، پرورش میوه (از حمله انگور) به ویژه در كریمه متداول است. منابع طبیعی شامل سنگ آهن، نفت، منگنز و سنگ نمك است. ولی ناحیه وسیع زغال خیز دونتس پایگاه اصلی صنایع اوكراین است. صنایع آهن و فولاد اوكراین تقریبا به بزرگی این صنایع در روسیه است. صنایع عمده دیگر شامل صنایع كالاهای مصرفی، مهندسی سنگین (لوكوموتیو راه آهن، كشتی سازی، ژنراتور) فراوری غذایی و مواد شیمیایی و ابزار شیمیایی است. در درون شوروی، اوكراین مازاد برق، غلات و بسیاری كالاهی صنعتی داشت. اولین قدمهای خصوصی سازی برداشته شده ولی اقتصاد كشور با مشكلات جدی از جمله تورم افسار گسیخته و صنایع رو به زوال مواجه است.


پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ