تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - اکووادور ( Ecuador )
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

اکووادور ( Ecuador )

اطلاعات کلی

پایتخت: کیتو
زبان رسمی: اسپانیایی
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: دلار آمریکا
مذهب: کاتولیک رومی
امید طول عمر:
66 سال
رشد سالانه جمعیت:
1.03 %درصد
جمعیت: 13,212,742نفر(July 2004 est.)

.
جغرافیای کشور اکووادور

كوههای آند جلگه‌ای در ساحل اقیانوس آرام در غرب را از جنگل استوایی بارانی آمازون در غرب جدا می‌كند.  رودهای مهم: ناپو، پاستازا، كوراری، دئوله  بلندترین نقطه: شیمبورازو ، 6267 متر  آب و هوا: آبگیر آمازون آب و هوای استوایی بسیار مرطوبی دارد. جلگه ساحلی استوایی در شمال مرطوب و در جنوب كم آب است. دره‌های ارتفاعات معتدل است ولی بلندترین قله‌ها همیشه پوشیده از برف است.

شهرهای مهم: گویاکیل ،کوانکا،آمباتو، پوئرتو ویه خو،‌اسمرالداس ،ریوبامبو
مساحت: 283,560 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 2237 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 2 درجه و 00 دقیقه جنوبی و 77 درجه و 30دقیقه غربی

حکومت

رئیس جمهور فقط برای یك دوره چهار ساله با رأی اجباری تمامی افراد بالغ انتخاب می ‌گردد مجلس نمایندگان 72 نفره نیز مستقیما انتخاب می‌شوند 12 نماینده برای 4 سال در سطح ملی و 60 نماینده برای یك دوره دو ساله در سطح ملی انتخاب می‌گردند. رئیس جمهور كابینه وزیران را انتصاب می‌كند.  احزاب مهم سیاسی عبارتند از: • جبهه بازسازی ملی (FRN) اعتلاف محافظه كاران • جبهه پیشرفت دموكراتیك (اعتلای چپ گرا) • اعتلاف دموكرات مسیحی

عضویت: سازمان ملل متحد، سازمان كشورهای امریكایی ، انجمن وحدت امریكای لاتین، پیمان آند

تاریخ معاصر

در 1822 اكوادور را ارتش‌های انتونیو خوزه دوسوكره (1795 تا 1830) و سیمون بولیوآر (1783 تا 1830) از بند حكومت اسپانیا آزاد كردند. اكوادور كه درآغاز با كلمبیا و نوروژ و ونزوئلا فدراسیونی را تشكیل می‌داد، در 1830 به استقلال كامل رسید در طی قرن نوزدهم مبارزه‌ میان لیبرال‌ها و مبارزه‌كاران ادامه داشت. از 1895 دوره‌های مدیدی از حكومت نظامیان وجود داشت ولی از 1978 قدرت در دست دولتهای دموكراتیك و منتخب مردم بوده است. روابط با كشور همسایه پرو برای مدت درازی پر تنش بوده است. در 1941 جنگ درگرفت و اكوادور بیشتر سرزمین آمازونی اش را از دست داد و در 1981 زد و خوردهای مرزی به وقوع پیوست. اقدامات اقتصادی اضطراری در 1988 موجی از اعتصابات و ناآرامی را در پی داشت.

دفاع

كل نیروهای مسلح: 800/57 (1991). خدمت سربازی: 1 سال (گزینشی)

آموزش

میزان باسوادی: 8/58% (1990). سنین تحصیل اجباری: تحصیل برای 6 سال اجباری است شاگردان می‌توانند در سنین 6 یا 7 یا 8 ساله تحصیل را آغاز كنند. تعداد دانشگاه : 18 (شامل دانشگاه‌های فنی ) و 3 پلی تكنیك همطراز با دانشگاه

اقتصاد

كشاورزی به تنها بزرگترین بخش نیروی كار را مشغول می‌دارد و عمده‌ترین محصولات صادراتی آن شامل : كاكائو، قهوه، و بویژه موز است. نفت مهم ترین منبع درآمد ارز خارجی است. میزان بالای تورم و بدهی خارجی از جمله مشكلات اساسی اقتصاد كشور است.


پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ