تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - ایرلند ( Ireland )
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

ایرلند ( Ireland )

اطلاعات کلی

پایتخت: دوبلین
زبان رسمی: ایرلندی (رسمی)، انگلیسی
نوع حکومت: جمهوری
واحد پول: یورو
مذهب: كاتولیك رومی (95%)
امید طول عمر:
74سال
رشد سالانه جمعیت:
1.16 درصد (July 2004 est)
جمعیت: 3969558 نفر (July 2004 est)

.
جغرافیای کشور ایرلند

مركز ایرلند زمین پستی است كه در آن تپه‌‌های كوچك، دره‌های عریض، فلاتها و دریاچه‌ها قرار دارند. این زمین پست را بجز ساحل شرقی در شمال دوبلین تپه‌ها و كوههای ساحلی از جمله كوههای ویكلو (جنوب دوبلین) كوههای كامرا (در بخش واتر فورد) و كوههای آكس و تپه‌های كانمارا و دانگال در غرب احاطه كرده است. بلندترین ارتفاعات مك گیلیاردی ریكز در جنوب غرب است. ساحل ناهمواره اقیانوس اطلس پستی و بلندیهایی فراوان دارد.  رودهای مهم: شانن، شوئر، بوین، برو، ارن.  بلندترین نقطه: قله كونتوال، 1041 متر.  آب و هوا: ایرلند آب و هوای معتدل و ملایمب دارد. میزان بارندگی بالاست و از بیش از 2500 میلی متر در غرب و جنوب غرب تا 750 میلی متر در شرق متغیر است.

شهرهای مهم: کرک،لیمربک ،دان لیئری،گالوی
مساحت: 70,280 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 1448 کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 53 درجه شمالی و 8 درجه غربی

حکومت

مجلس شند (سنا) متشكل است از 60 عضو – 11 نفر را تشیخ (نخست وزیر )‌تعیین می‌كند، 6 نفر را دانشگاهها انتخاب می‌كنند و 43 نفر غیر مستقیم انتخاب می‌شوند تا برای دوره‌ای پنج ساله به نمایندگی منافع ویژه و صنفی بپردازند. دویل (مجلس نمایندگان) متشكل است از 166 عضو كه برای دوره‌ای پنج ساله با رأی تمامی افراد بالغ تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه انتخاب می‌گردند. رئیس جمهور برای دوره‌ای هفت ساله مستقیماً انتخاب می‌شود. نخست وزیر و شورای وزیران را مجلس نمایندگان نامزد و رئیس جمهور انتصاب می‌كند.  احزاب مهم سیاسی عبارتند از: • شامل فیانا فیل (سربازان تقدیر، میانه رو متمایل به راست) • فینه گیل (حزب متحد ایرلند، میانه رو متمایل به راست) • حزب كارگر (چپ گرا) • دمئكراتهای پیشرو (میانه رو متمایل به راست)

عضویت: سازمان ملل متحد ، جامعه اروپا، كنفرانس امنیت و همكاری در اروپا شورای اروپا سازمان همكاری اقتصادی و توسعه، اتحادیه اروپای غربی (عضو وابسته)

تاریخ معاصر

در 1798 شكست شورشی ملی گرا بر ضد حكومت بریتانیا به اتحاد پارلمانهای بریتانیا و ایرلندو برپایی پادشاهی متحد بریتانیای كبیر و ایرلند انجامید (1801). در دهه 1840 آفت سیب زمینی موجب قحطی بزرگ و مرگ هزاران نفر شد. بسیاری دیگر را مالكان انگلیسی تبار اخراج كردند و به مهاجرتی عمومی به خصوص به امریكا پیوستند. در نتیجه بین سالهای 1845 و 1851 نزدیك به سه میلیون نفر از جمعیت ایرلند كاسته شد. دانیل اوكانل (1775 تا 1847) به رهبری جنبشی پرداخت كه هدف آن الغای اتحاد با بریتانیا و كسب زمین و حقوق مدنی بای اكثریت كاتولیك رومی بود. مبارزه او در آزادی كاتولیكها (1829) نقش مؤثری داشت، و بعد از این تاریخ كاتولیكهای ایرلندی حق نمایندگی در پارلمان بریتانیا در وستمینستر را به دست آوردند. با این حال روابط بین جوامع پروتستان و كاتولیك تیره تر شد و این تا اندازه‌ای به دلیل افزایش اعمال خشونت آمیز گروه ملی گرای فین بود كه هدفش ایجاد ایرلندی مستقل بود. سیاست بریتانیا در قبال ایرلند بین مصالحه و توسل به زور در نوسان بود – گلدستون، با آگاهی از لزوم اصلاحات كلیسای انگلیكن ایرلند را از حمایت دولت محروم ساخت و امنیت شغلی بیشتری به روستائیان كشاورز اعطا نمود. در دهه 1880 چارلز استیوارت پارنل (1846 تا 1891) بارهبری گروه بزرگی از نمایندگان ایرلندی مجلس به مبارزه برای كسب خودگردانی در 1883 و 1893 تسلیم مجلس شد، ولی پس از رد انها در پارلمان ، گروه‌های ملی گرای انقلابی تر در ایرلند طرفدار پیدا كردند. اتحاد طلبان پروتستان در آلستر كه از سلطه كاتولیكها بیمناك بودند با سومین لایحه خودگردانی به شدت مخالفت كردند. ملی گرایان طی قیام عید پاك دوبلین در 1916 ایرلند را كشوری مستقل اعلام كردند. این قیام را بریتانیا سركوب كرد. پس از جنگ جهانی اول، نمایندگان ایرلندی ملی گرای پارلمان به رهبری ایمون دوالرا (كه بعدها نخست وزیر و رئیس جمهورشد؛ 1882 تا 1975) در دوبلین دولتی موقت تشكیل دادند. حكومت بریتانیا در ایرلند، بجز شمال شرق كشور، فرو پاشید و بیشتر پلیسهای ایرلندی استعفا كردند و افسران بریتانیایی – موسوم به سیا و خرمایی‌ها (به دلیل رنگ اونیفورمشان – م) – جایگزین آنها شدند. جنگ میان ملی گرایان و سربازان و پلیس بریتانیایی درگرفت و در 1919 خشونت ایرلند را فرا گرفت. واكنش بریتانیا در 1920 پیشنهاد دو پارلمان برای ایرلند بود – یكی در آلستر پروتستان و دیگری در جنوب كاتولیك. جنوب در ابتدا با تقسیم كشور مخالفت كرد، ولی طبق معاهده انگلیس و ایرلند (1921) خودمختاری اعطا شد، هر چند شش كاونتی (بخش) درآلستر - ایرلند شمالی – (با اكثریت پروتستان) تدام اتحادبا بریتانیا را برگزیدند. در 1922 ایرلند كشوری آزاد اعلام شد ولی دوالرا و جمهوری خواهان ا زقبول آن امتناع كردند. جنگ داخلی بین دولت موفت – به رهبری آرتورگریفیث و مایكل كالینز – و جمهوریخواهان درگرفت. هر چند درگیری در 1923 پایان گرفت، مبارزه دوالرا ادامه یافت و در 1937 كشور آزاد ایرلند به جمهوری ایره مبدل شد. این كشور در جنگ جهانی دوم بی طرف ماند و در 1949 – با عنوان جمهوری ایرلند – از جامعه كشورهای مشترك المنافع كناره گیری كرد. روابطه میان جنوب و شمال – و بنی این جمهوری و بریتانیا – در طی اغتشاشات در ایرلند شمالی (از 1968) غالبا پر تنش بوده است. ولی موافقت نامه انگلیس و ایرلند (1985) راه را برای مشاركت این حمهوری در امور سیاسی و قانونی و امنیتی ایرلند شمالی باز كرده است. مشخصه حیات سیاسی ایرلند تناوب حضور دو حزب سیاسی عمده – فینه گیل و فینا فیل – در دولت بوده است.

دفاع

كل نیروهای مسلح: 900/12 (1991) به علاوه 100/16 ذخیره. خدمت سربازی : ندارد.

آموزش

میزان با سوادی: 99% سنین تحصیل اجباری: 6 تا 15 سال. تعداد دانشگاه : 7 دانشگاه و كالج دانشگاهی (به علاوه 4 مؤسسه همطراز دانشگاه).

اقتصاد

كالاهای صنعتی – به ویژه ماشین آلات، فلزات و كالاهای مهندسی ،‌الكترونیك و شیمیایی – هم اكنون بیش از 80% صادرات ایرلند را تشكیل می‌دهد. كشاورزی و دامداری - كه سابقا محور اصلی اقتصاد بود – بر تولید دام ، گوشت و لبنیات تمركز دارد. فرآوری مواد غذایی و آبجو سازی از صنایع مهم به شمار می‌رود. منابع طبیعی شامل سرب، روی، نفت و گاز طبیعی از چاههای زیر دریا، ئر محلهای مناسب برای تولید نیروی هیدروالكتریك است. ایرلند دستخوش میزان بالای بی كاری و مهاجرت از كشور است.


پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ