تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - آینده زیر سایه نانو
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

آینده زیر سایه نانو

آینده زیر سایه نانو نانو فناورى در تعریفى بسیار ساده ، یعنى تكنولوژى هایى كه در ابعاد نانومترى عمل مى كنند. نانومتر واحد اندازه گیرى است و برابر یك میلیاردم متر یا ۱۰به توان ۹-متر است . اندازه اتم ها و مولكول ها در این محدوده قرار دارد، بنابراین با ورود به این فضاى كوچك بشر مى تواند در نحوه چینش و آرایش اتم ها و مولكول ها دخالت كند و به ساخت مواد جدید و ساختارهایى متفاوت با آنچه تاكنون وجود داشته است بپردازد. 

.


تولید نانو تیوب هاى كربنى (ساختارهاى لوله اى كربنى) ماده اى در اختیار بشر قرار داد كه رساناتر از مس، مقاوم تر از فولاد و سبك تر از آلومینیوم است. همچنین با استفاده از نانو ذرات مى توان سطوح خود تیزشونده یا همیشه تمیز ساخت و ربایش مغناطیسى را چندین برابر كرد. لاستیك هاى با عمر بالاى ۱۰ سال و دارورسانى به تك سلول هاى آسیب دیده در بدن از توانایى هایى است كه بشر به مدد نانوفناورى به آن دست یافته است. اگر بپذیریم كه نانو فناورى توانمندى تولید مواد، ابزارها و سیستم هاى جدید، با در دست گرفتن كنترل در سطوح اتمى و مولكولى و استفاده از خواص آن سطوح است آنگاه درخواهیم یافت كه كاربردهاى این فناورى در حوزه هاى مختلف اعم از غذا، دارو، تشخیص پزشكى، فناورى زیستى ، الكترونیك، كامپیوتر، ارتباطات، حمل و نقل، انرژى ، محیط زیست و امنیت ملى خواهد بود به گونه اى كه به زحمت مى توان عرصه اى را كه از آن تأثیر نپذیرد معرفى كرد. 
هرچند آزمایش ها و تحقیقات پیرامون نانو تكنولوژى از ابتداى دهه ۸۰ قرن بیستم به طور جدى پیگیرى شد، اما اثرات تحول آفرین و باورنكردنى نانوفناورى در روند تحقیق و توسعه باعث گردید كه نظر همگى كشورهاى بزرگ به این موضوع جلب گردد و فناورى نانو را به عنوان یكى از مهم ترین اولویت هاى تحقیقاتى خویش طى دهه اول قرن بیست و یكم محسوب كنند. لذا محققان ، اساتید و صنعتگران ایرانى نیز باید در بسیجى همگانى، جایگاه و وضعیت خویش را درباره این موضوع مشخص كنند و با یك برنامه ریزى علمى و كارشناسانه به حضورى فعال و حتى رقابتى دراین جایگاه ابراز وجود كنند. زیرا بسیارى از صاحب نظران و محققان، نانوفناورى را مساوى آینده دانسته اند به عبارت دیگر مى توان گفت، اولویت كشور، هر صنعت و فناورى كه باشد بدون تسلط بر ابعادنانو، در دنیاى جدید نمى توان در آن صنعت و فناورى حرفى در دنیا زد. ماهیت فرارشته اى علوم و فناورى نانو به عنوان توانمندى تولیدمواد، ابزارها و سیستم هاى جدید با دقت اتم و مولكول، موجب كاربردهاى بسیار زیادى در عرصه هاى مختلف علمى و صنعتى شده است. 

براى مثال در بخش پزشكى و بهداشت از زمینه هاى كارى بسیار مهم نانوفناورى، سیستم توزیع دارو درداخل بدن است . مصرف دارو در حال حاضر به صورت حجمى است در حالى كه سلول هاى خاصى از بدن نیازمند آن هستند ، در روش جدید دارو با وسایل تزریق متفاوت با امروزه، به صورت مستقیم به سمت سلول هاى مشخص جهت گیرى شد و دارو به محل نیاز تحویل داده مى شود. از نظر دفاعى نیز این فناورى براى كشورها هم فرصت و هم تهدید است. به لحاظ كاربردهاى زیاد این فناورى گرایش زیادى در بخش دفاعى كشورها به تحقیق و توسعه صورت گرفته است. این كاربردها از لباس هاى مانع خطر تا پرنده هاى بسیار كوچك تجهیزات اطلاعاتى و بسیارى موارد دیگر است كه هم اكنون با حمایت وزارتخانه هاى دفاع كشورهایى چون آمریكا ، ژاپن و برخى كشورهاى اروپایى به صورت طرح هاى تحقیقاتى در حال انجام هستند. نانوفناورى، تغییر بنیانى مسیرى است كه در آینده موجب ساخت مواد جدیدخواهد شد و انقلابى در مواد ایجادخواهد كرد كه محققان قادر به ساخت موادى خواهند شد كه در طبیعت نبوده و شیمى مرسوم نیز قادر به ایجادشان نیست. 
برخى از مزایاى مواد نانوساختار، عبارت است از مواد سبك تر، قوى تر، قابل برنامه ریزى، كاهش هزینه عمر كارى از طریق كاهش دفعات نقص فنى ابزارهایى نوین برپایه اصول و معمارى جدید، صنعت خودرو و لوازم خانگى بااستفاده از این فناورى جدید در درازمدت مى توان تومورهاى مغزى را به درستى تشخیص داد و نیز بدون آسیب زدن به بافت هاى سالم و با استفاده از پرتو درمانى این بیمارى را بهبود بخشید، نانو كپسول هاى تولیدى با استفاده از فناورى نانو، داراى موادى مانند ویتامین A ، رتینول و بتاكاروتن خواهد بود كه باید به لایه هاى عمقى پوست منتقل شوند تا بیشترین خواص ضدپیرى و سایر خواص دارویى خود را بروز دهند. با كارگذارى نانو ذرات فعال نورى در داخل گلبول هاى سفید خون موفق به شناسایى سلول هاى آسیب دیده خواهیم شد. در زمینه انرژى مى تواند به طور قابل ملاحظه اى كارآیى ، ذخیره سازى و تولید انرژى را تحت تأثیر قرار داده و مصرف انرژى را پایین بیاورد. 
به عنوان مثال شركت هاى موادشیمیایى، موادپلیمرى تقویت شده را ساخته اند كه مى تواند جایگزین اجزاى فلزى بدنه اتومبیل ها شود. استفاده گسترده از این نانوكامپوزیت ها مى تواند سالیانه ۱ ‎ / ۵ میلیارد لیتر صرفه جویى مصرف بنزین به همراه داشته باشد. 

چندمحصول تجارى شده با استفاده از فناورى نانو 

در زیر چند محصول برتر نانو فناورى در سال ۲۰۰۳ طبقه بندى شده است. این خبر نشان مى دهد كسانى كه هنوز معتقدند نانو فناورى فقط در آزمایشگاه است، اشتباه مى كنند. 

پارچه هاى ضدچروك و ضدلكه 

شركتى با اضافه كردن ساختارهاى مولكولى به الیاف كتان، الیافى ساخته است كه مایعات و لكه ها برروى آنها حركت كرده و جذب نمى شوند. بنابراین چنانچه قهوه برروى شلوار سفیدرنگى ریخته شود به طرز شگفت آورى روى آن حركت كرده و جذب نمى شود. 

محافظت پوست، با قابلیت نفوذ عمیق 

یكى از بزرگ ترین شركت هاى تولیدكننده موادآرایشى در جهان نخستین محصول نانوفناورى خود را در سال ،۱۹۹۸ معرفى كرد. این محصول كرم ضدچروك Plenitude Revitalift است كه در تولید این كرم از یك فرآیند انحصارى نانو فناورى به منظور داخل كردن ویتامین A به درون یك كپسول پلیمرى استفاده شده است. كپسول مانند اسفنج ،كرم را درون خود جذب و نگهدارى مى كند تا این كه پوسته بیرونى آن در زیرپوست حل شود. 

عینك هاى آفتابى با كیفیت بالا 

شركتى دیگر با استفاده از نانو فناورى، پوشش هاى پلیمرى بسیارنازك، ضدانعكاس و حفاظتى براى عینك ها ساخته است بطورى كه شیشه آنها در مقابل خراشیدگى مقاومت داشته و ضدانعكاس نیست این پوشش چربى ها و لكه ها را از روى عدسى ها برطرف و عدسى ها را حساس تر مى كند. 

نانو جوراب 

نه فقط ورزشكارها بلكه اكثر مردم از عرق پا رنج مى برند و نمى توانند آن را تحمل كنند بطور طبیعى هر پا داراى ۲۵۰هزار غدد عرقى است كه قادرند حدود ۵۰۰ میلى لیتر عرق در روز تولید كنند. 
به تازگى جوراب هایى از جنس كتان كه به وسیله نانو ذرات نقره، بهبود یافته اند به وسیله شركت سول، وارد بازار شده است كه این ذرات نقره از رشد باكترى ها و قارچ ها جلوگیرى كرده و بدین وسیله از چرب شدن و بدبوشدن پا جلوگیرى مى كنند. 

كرم هاى ضدآفتاب 

مصرف كرم هاى ضدآفتاب معمولى پوست را به قدرى سفید مى كند كه حالت نامناسبى پیدامى كند. این سفیدى ناشى از اكسید روى است كه از پوست دربرابر هردونوع اشعه ماوراى بنفش A و B خورشید محافظت مى كند. جهت حل این مشكل شركت BASF ماده اى با كمك فناورى نانو، ساخته است كه سبب تولید نانو كریستال هاى اكسیدروى با خلوص بالا تهیه شده و این امر منجر به افزایش مرغوبیت كرم هاى ضد آفتاب مى شود از دیگر مزایاى این كرم ها این است كه به وسیله پوست جذب نشده و ایجاد آلرژى نمى كند.

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ