تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - انقلاب در دنیای نانو تکنولوژی
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

انقلاب در دنیای نانو تکنولوژی

انقلاب در دنیای نانو تکنولوژی

روش تهیه ارزان نانولوله های کربنی

نانو تکنولوژی شاخه ای علمی است که همواره در حال گسترش است و به نظر می رسد به زودی ، کاربرد آن در زندگی در همه زمینه ها فراگیر خواهد شد در آزمایشگاه دانشگاه تگزاس در دالاس ، فعالیت های پژوهشگران این دانشگاه بر روی لوله های نانومتری کربن ، آینده خوبی را برای کاربردهای این تکنولوژی پیش بینی می کند. 

.

نانو لوله های کربنی (کربن نانو تیوپس) لوله هایی از جنس کربن هستند و قطر آن ها حدود ده میلیارد متر است. این نانو لوله ها در هر کاری اعم از ماهیچه های مصنوعی تا پوشش صفحه مانیتور ، مورد استفاده قرار می گیرند. 

یکی از کشفیات جدید و مهیج در مورد کاربرد این نانو لوله ها ، استفاده از آن ها در لامپ است . پژوهشگران دانشگاه تگزاس ، توانسته اند با به کار بردن این نانو لوله ها در لامپ ، وسایل جدیدی برای تولید روشنایی بسازند. از این لامپ ها می توان در هر جا ، حتی درون دستکش یک سرباز در میدان جنگ استفاده کرد. نانو لوله ها توانایی بسیار بالایی در انتقال برق از خود نشان می دهند. ولی کربن نانو تیوپس با کیفیت بالا بسیار پر هزینه است و کاربرد آن می تواند توأم با اشکالاتی باشد.
حالا یک تحول در تکنولوژی نانو لوله ها ممکن است به این مشکل پایان دهد. پژوهشگران در دالاس ، روشی برای ساختن نوارهای ماده اصلی به وجود آورده اند که تقریبا به آسانی و به سرعت ، ورقه های نانو لوله ها را صیقل می دهد. 
دکتر ری بگمن از بخش آزمایشگاه نانو تکنولوژی دانشگاه تگزاس می گوید: "جنبه خیلی جالب نانو لوله های کربنی ، این است که ترکیبی از عناصر دارند که به آن ها قابلیت انجام کارهای چند گانه می دهد . آن ها می توانند شفاف باشند یا دارای توانایی های غیر معمول نوری باشند. همچنین می توانند هادی و یا نارسانا باشند . ورقه های شفاف ، قوی تر از فولاد غنی شده هم وزن آن است . آن ها حتی توانایی تغییر نور به نیروی الکتریسیته را هم دارند. این ورقه ها که تازه ترین اختراع هستند، شفاف می باشند. آن ها به ضخامت یک هزارم موی انسان هستند ، ولی در عین حال ، قدرت قوی ترین فولاد را دارند . انتظار می رود این آخرین تحول ، کاربرد تجاری و صنعتی نانو لوله های کربنی را شتاب دهد . " دانشمندان می گویند حداکثر 2 تا 3 سال دیگر خواهند توانست نانو لوله های کربنی را به عنوان الکترودهای قابل انعطاف برای دریافت راه دور و نیز در وسایل پزشکی مورد استفاده قرار دهند.
منبع: نشریه همشهری جوان شماره 40
نویسنده: مرتضی اسلام زاده

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ