تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - بیگ بنگ ،انفجار بزرگ ،مهبانگ
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

بیگ بنگ ،انفجار بزرگ ،مهبانگ

بیگ بنگ ،انفجار بزرگ ،مهبانگآیا تاکنون نظریه ای به طور قطع درباره ی آغاز و پیدایش عالم ما به اثبات رسیده؟ پاسخ منفی است !اما از میان مدل های ارائه شده در مورد ابتدای عالم مدل مهبانگ بیش از دیگران مورد پذیرش قرار گرفته است. اعتبار یک نظریه به سه عامل بستگی دارد: 

 


.

اول اینکه با شواهد موجود در عالم قابل توجیه باشد، دوم اینکه از اعتبار علمی برخوردار باشد ،یعنی با قوانین پذیرفته شده ی فیزیک منطبق و با محاسبات صحیح فیزیکی و ریاضی اثبات شده باشد، و سوم اینکه بتواند در مورد پدیده های مرتبط پیش بینی ارائه کند. ادوین هابل در سال 1308/1329کشف کرد که بیشتر کهکشان ها در حال دور شدن از ما هستند و هر چه دورتر باشند، با سرعت بیشتری از ما می گریزند. 
ژرژلومتر مطرح کرده بود که پدیده ی دوپلر (که در آن زمان شناخته شده بود )موجب انتقال به سرخ نور کهکشان های دور شونده می شود و این نشان می دهد که عالم در حال انبساط است. 
بادکنکی را فرض کنید که روی آن تعدادی مورچه قرار گرفته اند ،هرچه بادکنک را بیشتر باد کنید مورچه ها ناخودآگاه از هم دور می شوند. درعالم هم در واقع کهکشان ها از انبساط عالم سواری می گیرند و از هم دور می شوند . یکی از نتایج این کشف این است که عالم در گذشته کوچک تر بوده و در گذشته ی بسیار دور، در ابتدای تشکیل عالم، مقدار زیادی ماده و انرژی در فضای محدودی محبوس بوده است. 
در سال 1948/1327رالف آلفر و ژرژ گاموف، بر اساس رصدهای هابل و نظریات لومتر، مدل مهبانگ را ارائه کردند. در این مدل ،عالم در ابتدا توده ی بسیار کوچک فشرده ای با جرم بسیار زیاد (جرم کل عالم )بوده است ؛به چنین توده ای تکینگی گفته می شود .سیاهچاله ها مثال خوبی از تکینگی اند . اگر جسمی به جرم زمین را در یک نخود فشرده کنیم محصول، جسمی بسیار فشرده است که قوانین معمول فیزیک برای آن صدق نمی کند. 
حال تصور کنید که کل جرم عالم در فضای کوچکی محبوس باشد. در این فضا ماده نمی تواند به صورتی که ما می شناسیم وجود داشته باشد. در لحظات نخست ،تنها میدان وانرژی در منطقه ی تکینگی وجود داشته است .در چنین شرایطی دما بی نهایت بوده است و نیروهای گرانش و هسته ای و الکتریکی و مغناطیسی هنوز تفکیک نشده بودند. پس از مهبانگ، با افزایش شعاع و کاهش دما، انرژی به ماده تبدیل می شود. در یک هزارم ثانیه پس از مهبانگ، کوچک ترین ذرات بنیادی کوارک ها، نوترون ها و پروتون ها را می سازند و سه دقیقه طول می کشد تا نخستین هسته های عناصر سبک، یعنی هیدروژن و هلیوم،تشکیل شوند.
یکی دیگر از شواهدی که مدل مهبانگ را تأیید می کند، نسبت مقدار هلیوم به جرم کل ماده ی شناخته شده ی موجود در عالم است. حدود 25درصد جرم عالم هلیوم است . اگر فرایند امروزی برای تولید هلیوم در اجرام آسمانی، به ویژه ستارگان، را در نظر بگیریم ،با توجه به سن حدود چهارده میلیارد ساله ی عالم، مقدار هلیوم باید بسیار کمتر از این باشد. 
در واقع ستارگان از ابتدای عالم تاکنون آن قدر فرصت نداشته اند که این همه هلیوم بسازند . بهترین توجیه برای این موضوع این است که در گذشته عالم بسیار فشرده و داغ بوده است و در آن شرایط آهنگ رخ دادن واکنش های هسته ای بیشتر بوده و هلیوم بسیاری در آن زمان تولید شده است. گاموف پی برد که اگر در گذشته مهبانگ داغ وجود داشته است باید در آن دوران، تابش شدیدی تولید شده باشد.همکاران او آلفر و هرمن، پیش بینی کردند که، با توجه به انبساط عالم و کاهش برهم کنش تابش و ماده، این تابش باید تا امروز هم دوام آورده و در سراسر عالم پراکنده باشد. 
در سال های 1964/1343و 1965/1344،آرنو پنزیاس و رابرت ویلسون، که با تلسکوپ رادیویی در بازه ی طول موج ریزموج رصد می کردند، توانستند چنین تابشی را آشکار کنند. این تابش ،تابش زمینه ی کیهانی نام گرفت. ارسال ماهواره ی کوبی به فراز جو و بالن تحقیقاتی بومرنگ به لایه های بالای جو، علاوه بر تایید تابش زمینه کیهانی، نشان داد در اثر انبساط عالم دمای تابش زمینه ی کیهانی اکنون حدود 3کلوین (270-درجه ی سانتی گراد )است. 
کشف تابش زمینه ی کیهانی تایید دیگری بر مدل مهبانگ بود اما هنوز هم درباره ی این مدل پرسش های بسیاری مطرح است . این مدل نمی تواند فیزیک عالم را قبل از 10ثانیه ی آغاز عالم (زمان پلانک )توجیه کند. در نظر داشته باشید که این عدد چقدر کوچک است اما همین زمان ناچیز در مدل های کیهان شناسی اهمیت بسیاری دارد. 
جالب اینجاست که اگر شعاع امروزی عالم را، که با در نظر گرفتن آهنگ انبساط عالم به دست آورده ایم، تا زمان (45-)10ثانیه به عقب برگردانیم (یعنی با داشتن روند انبساط عالم شعاع عالم را در زمان پلانک محاسبه کنیم )نتیجه ی عجیبی به دست می آید. اگر فرض کنیم عالم از زمان صفر با سرعت نور منبسط شده باشد، شعاع به دست آمده برای عالم در(45-) 10ثانیه،(50) 10برابر کوچک تر از شعاعی است که اگر روند انبساط عالم را به عقب برگردانیم، به دست می آید! یعنی در زمان پلانک اجزای تشکیل دهنده ی عالم(50) 10برابر دورتر بوده اند. بنابراین اجزای عالم نمی توانستند در آن زمان با هم ارتباطی داشته باشند یا برروی هم تاثیر بگذارند، و پس از انبساط هم اجزا هر کدام باید شکل و شمایل متفاوتی داشته باشند. اما مشاهده می کنیم که ماده در عالم به صورت یکنواخت توزیع شده است. چگونه در اجزایی که با هم ارتباطی نداشته اند ماده توانسته است کاملا یکسان توزیع شود؟ دانشمندان برای تصحیح این مشکل، مدل تورمی را به مدل مهبانگ افزودند. در مدل تورمی از(45-)10تا(35-)10ثانیه ی آغازعالم، انبساط با سرعتی بیش از سرعت نور صورت گرفته است. 
هرچند مدل تورمی برخی از مشکلات مدل مهبانگ را رفع می کند، بسیاری پرسش های جدید هم مطرح می کند. اینکه شواهد متعددی مهبانگ را تایید می کنند یا اینکه هنوز مسائل حل نشده ی بسیاری در مورد مهبانگ وجود دارد، دلیل بر تایید یا رد صد درصد آن نیست. دانشمندان تلاش می کنند با ساختن مدل های ریاضی و فیزیکی، که با شواهد امروزی منطبق باشند، مدل مهبانگ را تصحیح و تکمیل کنند.
منبع:نجوم،شماره 186.
نویسنده:فاطمه عظیم لو

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ