تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - کوتوله ی سفید و دوتایی چیستند ؟
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

کوتوله ی سفید و دوتایی چیستند ؟

کوتوله ی سفید و دوتایی چیستند ؟کوتوله‌ی سفید ستاره‌ای است به‌رنگ سفید با درخشندگیِ کم، قطر کوچک، و چگالیِ فوق‌العاده زیاد. تاکنون چندصد کوتوله‌ی سفید شناخته شده است. تردیدی نیست که تعداد آنها بسیار بیش از آن است که تاکنون رصد شده‌اند ولی درخشندگیِ اندکشان موجب می‌شود که از فواصلِ زیاد قابل رؤیت نباشند. 

 


.

درخشندگیِ بسیار اندک آنها معلولِ کم بودنِ جرم آنها نیست چراکه از لحاظ جرم با خورشید قابلِ قیاسند. درخشندگی کمِ آنها معلولِ اندازه‌ی کوچک آنهاست. به‌نظر می‌رسد کوتوله‌ی سفید مرحله‌ای از آخرین مراحلِ تکامل ستارگان است و معلولِ ازدست دادنِ همه‌ی انرژیِ گرما-هسته‌ایِ ستاره‌ی اصلی و متراکم شدن ستاره براثرِ ازدست دادنِ جنب‌وجوش حرارتیِ مولکولی و درنتیجه غلبه‌ی جاذبه‌ی گرانشی بر این جنب‌وجوش‌ها می‌باشد. همین از جنب‌وجوش افتادنِ مولکولی است که باعث کاهش گسیلِ نور از آنها می‌شود به‌گونه‌ای که نهایتاً دیگر نوری از آنها ساطع نخواهد شد و تنها با جاذبه‌ی گرانشیِ خود است که ستاره‌ی درحالِ احتضار از وجود خود خبر می‌دهد، یعنی تنها با اختلالی که در مسیر ستاره‌ای دیگر پدید می‌آوَرَد است که ما از وجود شیئی آگاه می‌شویم که زمانی برای بیلیون‌ها سال می‌درخشیده است.
یک دوتایی، جفت ستاره‌ای است که همچون زمین و ماه بر گِردِ گرانیگاه مشترکشان می‌گردند. بعضی از دوتایی‌ها جدا از هم دیده می‌شوند (دوتاییِ بَصَری). تاکنون بیش از 60000 دوتایی از این نوع شناخته شده است. بعضی از جفت ستاره‌ها حتی در یک تلسکوپ بزرگ هم به‌صورتِ یک واحد به‌نظر می‌رسند و ماهیت واقعی آنها تنها در مطالعه‌ی طیف‌نماییِ آنها آشکار می‌شود (دوتاییِ طیف‌نمودی)، به‌این معنی که طیف ستاره حاکی از آن است که ستاره درواقع از دو ستاره تشکیل شده است که متناوباً به ناظر زمینی نزدیک و از او دور می‌شوند. تاکنون بیش از 1500 دوتایی از این نوع شناخته شده است.
ندیم یا همدمِ پرنورترین ستاره‌ی آسمان، شعرای یمانی، توله، یکی از ستارگانِ بسیار چِگال است. جِرم آن تقریباً برابر با جرم خورشید ولی حجم آن فقط یک سی‌هزارمِ حجم خورشید است. این ستاره که شعرای یمانیِ B نیز نامیده می‌شود همدمِ کم‌نورِ شعرای یمانیِ A است و درسال 1241 توسط یک دوربین‌ساز آمریکایی به‌نام آلوین کلارک مشاهده شد. بعدها دریافتند این ستاره یک کوتوله‌ی سفید است. شعرای یمانیِ B دارای چگالیِ متوسطی درحدود 3 بیلیون کیلوگرم بر مترمکعب است.
به ستاره‌ی شعری یا Sirius، در آیه‌ی 49 سوره‌ نجم اشاره شده است. همانگونه که گفته شد این ستاره درواقع یک ستاره (یا کوتوله‌ی سفید) همراه (به‌نام Sirius B) دارد که با چشم غیر مسلح قابل تشخیص نیست و با دوره‌ی گردشی 49 ساله به گرد آن (یا درواقع مرکز جرم دو ستاره) می‌گردد، به‌علاوه، عدد EGGR آن (که مشخصه‌ای نجومی برای ارزیابی طیفی، رنگی، درخشندگی، و حرکتی کوتوله‌ی سفید است) 49 است.


کوتوله ی سفید و دوتایی چیستند ؟

نویسنده : حمید وثیق زاده انصاری 
منبع : سایت راسخون 

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ