تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - هند،کشور هزار رنگ
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

هند،کشور هزار رنگ

هند،کشور هزار رنگهندوستان کشور هزار رنگ و هفتاد ملت و سرزمین جشن ها لقب گرفته است. هند دومین کشور پرجمعیت جهان است و حدود یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده است. علاوه بر زنان هندی، 32 زبان دیگر در هند به رسمیت شناخته شده است. مردم هند دارای آداب و سنت ها و جشن های گوناگونی هستند که در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم.

.

جشن سال جدید
 

14 آوریل ، شروع سال جدید در هند است که موقع برداشت محصول کشاورزان است و مردم با رؤیت ماه، اجاق های خود را روشن کرده و شیربرنج درست می کنند و بدن خود را روغن مالیده و بعد به حمام می روند. بعد از خوردن غذا و استحمام، بزرگترها به کوچکترها هدیه می دهند و برای برکت مال خود، سکه ای درون یک چاه می اندازند و از آن آب ظرفی پر می کنند. 

مرده سوزی در هند 
 

در مذهب هندوایسم زندگی یعنی تناسخ و آنان با سوزاندن اجساد امیدوارند که از دنیا رها شده و به بهشت برسند. مراسم سوزاندن اجساد برای افراد 12 سال به بالاست. هندوها اجساد را با چوب های خوشبو می سوزانند و هر چه فرد ثروتمندتر باشد، چوب کیفیت و بوی بهتری دارد. بستگان مرده، محل سوزاندن مرده را با گل و میوه می آرایند و خاکستر باقیمانده از استخوان های جسد را به آب می ریزند و مقداری را در جعبه برای خود نگه می دارند. 

عید فطر 
 

مسلمانان هند، ماه مبارک رمضان را مقدس می شمارند حتی غیرمسلمانان هم که در همسایگی مسلمانان زندگی می کنند حرمت این ماه را نگه می دارند و برای افطار مسلمانان غذا تهیه می کنند. عیدفطر نیز جزو بزرگترین اعیاد نزد مسلمانان هند است. 

جشن رنگ 
 

این مراسم در بهار انجام می شود. مردم با پودرهای رنگی تهیه شده از گیاهان، رنگ های مایع تهیه کرده و به سر و صورت یکدیگر می پاشند. هندی ها معتقدند این رنگ ها به دلیل خاصیت درمانی و طبیعی بودنش از بروز بیماری هایی همچون سرماخوردگی جلوگیری می کند.

آداب و رسوم غذا خوردن 
 

مردم هند اهل اسراف نیستند و همه خوارکی های خود را به طور طبیعی میل می کنند. از آداب جالبی که هندی ها دارند، با دست غذا خوردن است! آنان معتقدند نباید برای غذا خوردن واسطه ای وجود داشته باشد تا انرژی بین غذا و انسان در تعامل باشد. 
مردم کلکته به غذاهای شیرین و اهالی دهلی نو، مرکز هندوستان به غذاهای تند و روغنی علاقه دارند. «دال عدس» یکی از حبوبات رایج است که با برنج می خورند. 
«دوساسامبار» یک غذای محبوب میان همه هندی هاست که از یک نان بلند و نازک تشکیل شده که وسط آن سیب زمینی و پیاز و فلفل قرار دارد و آن را با سس تند و سبزی ها میل می کنند. سمبوسه میان عده ای پرطرفدار است و در خیابان ها در دکه ها به فروش می رسد. به طور کلی طبقات محروم و پایین تر، غذاهای تندتری مصرف می کنند و غذای قشر مرفه جامعه از تندی کمتری برخوردار است و شیرینی های مختلف زینت بخش سفره غذایشان می باشد. نکته گفتنی اینکه مصرف گوشت میان هندی ها رایج نیست، مخصوصاً هندوها که در طول عمرشان هرگز گوشت مصرف نمی کنند. 

نکاتی خواندنی از هندی ها
 

*همسایگی عده ای از مردم بسیار فقیر با خانه های ثروتمندان در یک خیابان بسیار جالب است.
*همجواری مساجد با معابد در بعضی خیابان ها، احساس خوشبختی مردم در عین فقر و عدم بهداشت و امکانات نیز یک موضوع جالب است. 
*مردم هند با طبیعت انس دارند و اکثر غذایشان از مواد طبیعی است. 
*اکثر مردم هند روش خاصی برای زندگی کردن دارند و بخش عظیمی از امکانات و رفاه در اختیار قشر ثروتمند جامعه است.
*در بعضی از شهرها، مردم کنار خیابان اجابت مزاج می کنند زیرا خانه هایشان فاقد سرویس بهداشتی است.
*مردم هند مهمان نواز و صمیمی هستند و برای جهانگردان خارجی تا آنجا که بتوانند وسایل راحتی فراهم می سازند و با هر چه در توان داشته باشند، پذیرایی می کنند. 
*مردم ایالت پنجاب مرفه تر از دیگر ایالت ها می باشند. مردم ایالت هیماچال پرادش تمیزترین مردم هند هستند. و اناسی قدیمی و باستانی ترین بخش هند محسوب می شود و مردمش به آداب و رسوم اهمیت زیادی می دهند و به سمبل ها معتقد هستند.
*بیشتر زنان لباس ساری که از 6 متر پارچه عریض تشکیل شده و دور خود می پیچند، می پوشند. بعضی از زنان نیز لباسی شبیه مانتو و شلوار به تن می کنند که کورتا نام دارد. لباس های زنان از رنگ های شاد، پررنگ و تند تشکیل شده است. 
*خانه های مجللی که در فیلم های بالیوودی به چشم می خورد در خیابان ها کمتر دیده می شود. اکثر خانه ها ساده می باشند. خانه ها با پنجره های بزرگ متعلق به ثروتمندان است که تعدادشان انگشت شمار است.
*بوق زدن در هند مسئله ای عادی است. در پشت بسیاری از اتومبیل ها و ربکشاها (همان سه چرخه هایی است که کابینی کوچک برای حمل مسافر دارد) نوشته شده لطفاً بوق بزنید. علامت بوق زدن دو معنی دارد؛ یکی شاد بودن فرد را می رساند. و همچنین برای سبقت گرفتن راننده ها مرتب بوق می زنند. به طور کلی صدای بوق مردم ناآشنا را کلافه می کند. 
منبع:مجله خانواده سبز(شماره 224) 

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ