تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - در جستجوی قمر گمشده سیاره گردن‌شكسته
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

در جستجوی قمر گمشده سیاره گردن‌شكسته

در جستجوی قمر گمشده سیاره گردن‌شكستهاورانوس تفاوت‌های بسیاری با دیگر سیارات منظومه شمسی دارد، چراکه عملا سیاره‌‌ای مرده است و محور دورانش به‌‌دور خود بر صفحه دوران به دور خورشید خوابیده است. شاید قمری گمشده ، پاسخ معمای اورانوس باشد. شاید شبیه به داستان‌های كودكانه به نظر برسد، اما این كه تمایل عجیب اورانوس ممكن است از قمر بزرگ آن نشات گرفته باشد، یك حقیقت است. 

 


.

اورانوس حول محوری می‌چرخد كه تقریبا خوابیده بر صفحه سیستم خورشیدی است ، و نه عمود بر آن. و هیچ كس هم دلیل این امر را نمی‌داند. یك نظریه در مورد این حركت عجیب این است كه تمایل آن نتیجه برخورد با جسمی هم‌اندازه زمین است؛ اما ایگناسیو ماسكیورا از انستیتو SETI در كالیفرنیا می‌گوید: « این نظریه تقریبا نتوانسته هیچ چیزی را در مورد این سیاره توضیح دهد. مثلا این‌كه چرا مدارهای 27 قمر شناخته شده اورانوس، مانند خود سیاره متمایل نشده‌اند؟» 

به گزارش نیوساینتیست، در حال حاضر گوانیل بو و ژاك لاسكار در رصدخانه پاریس در فرانسه، توضیح دیگری را برای این مسئله مطرح كرده‌اند. به عقیده آنها شاید اورانوس، یك قمر دیگر با وزن خیلی زیاد داشته است؛ اگر این قمر فرضی یك درصد از جرم اورانوس را داشته باشد و در فاصله معینی از این سیاره به دور آن بچرخد، تعادل سیاره را به مقدار بسیار اندكی بر هم می‌زند و بر میزان تلو تلو خوردن سیاره حول محور وضعی‌اش می‌افزاید. مدل‌سازی این دو نشان داده است كه بعد از گذشت زمانی حدود دو میلیون سال، میزان این اعوجاج به اندازه‌ای زیاد خواهد شد كه سبب می‌شود سیاره به یك سو بغلتد. 
البته درمورد سرنوشت این قمر فرضی اتفاق نظر وجود ندارد. شاید بعد از این زمان، این ماه مجهول در اثر عبور سیاره دیگری از نزدیكی اورانوس، از آن جدا شده باشد و جایی در فضای منظومه شمسی سرگردان باشد؛ ولی اگر هنوز در حال گردش در منظومه شمسی نباشد، ممكن است كه در اثر برخورد با یك غول گازی دیگر نابود شده باشد. 
از دید ویلیام وارد از انستیتو پژوهشی جنوب غرب كلرادو، این نظریه می‌تواند قابل قبول باشد، اما این نكته را نباید از نظر دور داشت كه هیچ نشانه‌ای مبنی بر وجود یك ماه اضافی در اورانوس وجود ندارد، البته به غیر از تاثیری كه بو و لاسكار ادعا می‌كنند كه این ماه گم شده بر محور چرخش اورانوس به حول خود داشته است.

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ