تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - چرا آسمان در شب تاریك است؟
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

چرا آسمان در شب تاریك است؟

چرا آسمان در شب تاریك است؟ ساده ترین رویدا دها،غالباً غنی ترین آگاهیها را با خود دارند.كافی است به آنها نظر كنیم.سقوط یك سیب ،راز جاذبه عمومی را بر نیوتن آشكار ساخت. شب سیاه در دل خود آغازهای كائناترا دارد. 

 


.

در1610 ،كپلر راز سیاهی شب را از خود پرسیده و به خود گفته بود كه اگركائنات بی پایان است ،آسمان شبانگاهی-در آن هنگام كه خورشیدآن سوی كره زمین را روشن می كند- نیزباید چون روز درخشان باشد.یك كائنات بی نهایت ،باید حامل مقداری بی نهایت ستاره و هر كدام به همان تابندگی آفتاب ،باشد. همانطور كه در دل یك جنگل انبوه،نگاه آدمی در هر سو بر روی تنه های درختان بی شمار متوقف می شود،درجنگل ستارگان یك كائنات بی نهایت، نیز،باید نگاه بر هر سو كه متوجه شود ، با یك ستاره بر خورد كند و آسمان شبها می بایستی تابندگی خورشید را داشته باشد.كپلر نتیجه می گرفت كه بنابراین شب سیاه به معنی آن است كه كائنات بی پایان نیست. 
در1687 ،وقتی نیوتن نظریه كائنات بی پایان را از سر گرفت تا مبادا جاذبه عمومی اوهمه جهان را در یك توده عظیم مركزی فرو ریزد،مسئله شب سیاه باردیگر ظهور كرد .هاینریش ‏‏ ‎ ألبرس ستاره شناس آلمانی با تكیه بر ایده یك منجم سوئیسی به نام ژان فیلیپ دوشزو در 1823نظر دارد كه روشنایی ستاره ها می بایستی درزمان سفرشان در فضا درجایی جذب شود وشب از این جهت تاریك است كه نور ستاره ها،در حد كمال ، به ما نمی رسد.این توضیح ،بهترین نبود ،زیرا آنچه كه جذب می شود ،لاجرم باید باز پس داده شود زیرا نور ،گم شدنی نیست.رازی كه امروز ازآن به نام تناقض ألبرسیاد می شود،سر به مهر مانده است. 

با كائناتبیگ-بنگ از راز ظلمت شب،سر انجام پرده برداشته شد.شب تاریك است ، زیرا برای پر كردن آسمان از روشنایی،ستاره به اندازه كافی نیست. تعداد ستاره ها محدود است، نه چنانكه كپلر می اندیشید،به دلیل آنكه كائنات حد و مرز دارد ،بلكه به این دلیل كه ما تمام كائنات را نمی بینیم. به دلیل آنكه عالم آغازی داشته است و به دلیل آنكه انتشار نور آنی و فوری نیست .فقط روشنایی ستاره هایی به ما می رسدكه در درون دایره-افق واقع شده اند.
از سوی دیگر ،شمار ستارگان محدود است زیرا تا ابد نمی پایند.عمر ستاره های نورانی، درتناسب با سن و سال كائنات كوتاه است.چند میلیون یا حد اكثرچند میلیارد سال زندگی می كنند و بعد می روند.دست آخر ،گسترش كائنات نیز در این میان سهم اندك خود را ادا می كند.هر چه مسافت كهكشانها از یكدیگر دورتر شود،روشنایی نیز با دشواری بیشتری به ما می رسد ونور نیرو و قدرت خود را از دست می دهد و به قرمزی متمایل می شود .و به این ترتیب ،نیروی روشن كننده در دایره-افق كاهش می یابد. 

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ