تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - شبح حلقه جدید در اطراف زحل
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

شبح حلقه جدید در اطراف زحل

شبح حلقه جدید در اطراف زحلبا كشف یك حلقه كم‌نور در اطراف زحل كه میلیون‌ها كیلومتر در فضا وسعت یافته، رشته حلقه‌های این سیاره بسیار بزرگ‌تر شد؛ اما این حلقه جدید كه مدار یكی از اقمار زحل را دنبال می‌كند، شباهتی به دیگر حلقه‌های نزدیك به این سیاره ندارد و با ضخامت و وسعت بسیار، در فاصله‌ای بسیار دورتر از دیگر حلقه‌ها واقع شده است. 

 


.

حلقه‌های زحل نخستین بار در سال 1655 / 1034 توسط كریستیان‌هویگنس توصیف شد. از آن زمان، اخترشناسان جزئیات بیشتری را در مورد تعداد حلقه‌ها در این سیستم و محل استقرار آنها بدست آورده‌اند كه آخرین مجموعه آنها با كمك ماموریت فضاپیمای كاسین، در تصاویری كه از سایه زحل تهیه شد، بدست آمد. تصور می‌شد كه دورترین حلقه از زحل كه تا امروز بزرگ‌ترین حلقه شناخته شده در منظومه شمسی بود، حلقه E باشد كه توسط آتشفشان‌های فعال قمر انسلادوس تغذیه می‌شود.(1)

با این حال این حلقه جدید باعث شده دیگر حلقه‌ها بسیار كوچك‌تر به نظر آیند. مایكل اسكروتسكی از دانشگاه ویرجینیا معتقد است: «این حلقه مشابه حلقه‌های ریز اطراف زحل، اما در مقیاسی بسیار وسیع‌تر است و همچنین خیلی باریك و كم‌نور است.» 

حلقه جدید در صفحه‌ای با انحراف 27 درجه نسبت به صفحه استوای زحل (و البته صفحه حلقه‌ها و اغلب قمرهای این سیاره) واقع شده؛ از فاصله شش میلیون كیلومتری زحل آغاز می‌شود و تا شعاع 12 میلیون كیلومتری ادامه پیدا می‌كند. ضخامت این حلقه جدید نیز بسیار زیاد است و به 20 برابر شعاع سیاره زحل، حدود دو و نیم میلیون كیلومتر می‌رسد! این درحالی است كه دیگر حلقه‌های زحل كه در فاصله بسیار نزدیكی از این سیاره واقعند، حداكثر دویست متر ضخامت دارند. 

سرنخ‌های حرارتی 
 

طبیعت پراكنده و رقیق حلقه بدین معناست كه نور بسیار كمی را منعكس می‌كند و تقریبا نامرئی است و به همین دلیل، پیش از این مشاهده نشده بود. وجود این حلقه پس از كشف یك حلقه دیگر زحل در سال 2006 / 1385 تشخیص داده شد، حلقه‌ای كه از مواد بیرون ریخته از اقمار سیاره پس از برخوردهای فضایی به‌وجود آمده است. 

كارل موری، از واحد نجوم كوئین ماری دانشگاه لندن و یكی از اعضای گروه تصویربرداری كاسینی می‌گوید: «این مسئله پیش از ماموریت كاسینی كشف نشده بود. با این حال ما باید به این نتیجه برسیم كه منشاء بسیاری از حلقه‌های داخلی زحل، اقمار این سیاره هستند. البته این حلقه‌ها برخلاف حلقه‌های پیشین سیاره كه كاملا در دید بودند، بسیار نازك و غیرقابل مشاهده هستند.» 
یكی از دورترین قمرهای زحل به‌نام فوب، درون این قمر واقع شده و به‌نظر می‌رسد كه منشا اصلی این حلقه عجیب باشد. این حلقه بوسیله حذف حرارتی با استفاده از نورسنج تصویری تلسكوپ فضایی فروسرخ اسپیتزر كشف شد كه از یك سیستم برودتی برای مشاهده علائم فروسرخ ضعیف استفاده می‌كند. اسكروتسكی و گروهش، مشاهدات خود را با تصاویری از آرشیو اسپیتزر تایید كردند. 
در یك كشف دیگر، این گروه معتقد است یك معمای نجومی را حل كرده است. یكی از نیم‌كره‌های یاپتوس، قمر نزدیك به فوب، رنگی بسیار تیره‌تر از نیمه دیگر دارد. اخترشناسان تاكنون نتوانسته بودند توضیحی برای این تفاوت ارایه دهند، اما اكنون به‌نظر می‌رسد كه حلقه فوب می‌تواند منبع قطعه گمشده محوطه تاریك‌تر و همچنین دلیل اصلی رنگ قرمز هایپریون، دیگر قمر زحل باشد. فوب در جهتی خلاف اكثر قمرهای زحل حركت می‌كند و حلقه جدید نیز هه‌جهت با آن حركت می‌كند، اما یاپتوس و دیگر قمرها در جهت مخالف حركت می‌كنند، بنابراین برخورد رودرروی ذرات این حلقه با نیمی از سطح یاپتوس می‌تواند منجر به رنگ تیره‌تر این نیمكره شود. 
با این حال گروه هنوز موفق نشده است برای اثبات فرضیه خود به ساختار یا تركیبات این حلقه پی ببرد. اسكروتسكی در توضیح می‌گوید:« اكنون كه اسپیتزر به پایان ماموریت برودتی خود رسیده است، ما دیگر نمی‌توانیم از این طریق اطلاعاتی كسب كنیم». 
برای مشاهدات بیشتر حلقه فوب باید تا زمانی‌كه تلسكوپ فضایی فروسرخ جیمز وب در سال 2014 / 1393 آغاز به كار می‌كند، منتظر ماند. قطعا تا آن زمان خبرهای عجیب بیشتری از زحل خواهیم شنید.

پی نوشت ها :
 

1) برای آشنایی با منظومه زحل، این فیلم را تماشا کنید : 
http://ipac.jpl.nasa.gov/web_movies/pa/ssc2009-19v1_wmv9_hd.wmv

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ