تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - مهمانی آب در بهشت گمشده
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

مهمانی آب در بهشت گمشدهدماوند را همه می‌شناسیم، نماد ایران است، بلندترین، باشكوه‌ترین، سرافرازترین سرزمینی كه با لاله‌ها و شقایق‌‌های وحشی بهاری‌اش كم از بهشت ندارد، اما این سرزمین در لابه‌لای كوهستان‌هایش بهشت‌های بی‌پایان بسیار دارد. آن‌سوتر از دماوند، در مرز استان مازندران، فیروزكوه قرار دارد که در منتهی‌الیه شمال‌شرقی استان تهران واقع شده است. شهری که زمستان‌ها همیشه در میان سردترین شهرها نامش برده می‌شود و تابستان‌ها خنكای ییلاق هایش روح را تازه می‌كند.

.مهم‌ترین جاده دسترسی به فیروزكوه، جاده تهران فیروزه كوه است، اما از سمت مازندران و هم‌چنین از سمت استان سمنان نیز به سوی شهرستان فیروزكوه می‌توان حركت كرد.

طبیعت

آبشار ساواشی

قدیمی‌ترین راه ارتباطی تهران به مازندران جاده فیروزكوه است، هنوز هم از این جاده به عنوان یك گذرگاه ارتباطی بین استان مازندران و استان تهران استفاده می‌شود. كتیبه ناصرالدین شاه و هم‌چنین آبشار ساواشی بعد از تنگه اول قرار دارد. تنگه اول، طولانی‌تر، باریك‌تر و عمیق‌تر است. بعد از تنگه اول و پس از حجاری قاجاری آرام آرام آبشار خودش را نشان می‌دهد.

تابستان فصل سفر به ساواشی است اما در هر صورت فراموش نكنید هنگامی كه گرما به اوج آزاردهنده می‌رسد، می‌توانید به آبشار ساواشی پناه ببرید و زیر آبی که آرام آرام  می‌چكد آرام بگیرد.

كاروانسرای شاه‌عباسی

سابقه ساخت و شكل‌گیری كاروانسرای شاه‌عباسی فیروزكوه به دوران صفویه می رسد. این كاروانسرا تا اواخر دوران پهلوی اول مورد استفاده قرار می‌گرفت. كاروانسرای شاه‌عباسی فیروزكوه از جمله بناهای سنگی ایوان‌دار و سرپوشیده محسوب می‌شود ولی پس از دوره پهلوی اول به شكل غیرقابل‌استفاده رها شد و آسیب دید.

چشمه

چشمه آب‌معدنی خمده

در 13 كیلومتری جنوب غربی فیروزكوه در نزدیكی ایستگاه قطار، چشمه آب سردی واقع شده است كه معروف به چشمه آب معدنی خمده است. این چشمه بیشتر در تابستان‌ها مورد استفاده مسافران قرار می‌گیرد و باتوجه به امكاناتی كه برای آن درنظر گرفته شده است، امكان شنا در چشمه نیز وجود دارد. استفاده‌كنندگان از آب این چشمه بر این باورند كه آب آن برای بهبود امراض پوستی و همچنین سنگ كلیه موثر است.

 

غار بورنیك

غار

غار بورنیك از جمله جاذبه‌های مهم فیروزكوه است که در جوار حبله‌رود در 23كیلومتری جنوب غربی شهر فیروزكوه، در فاصله 6 كیلومتری روستای زیبای هرانده و بر فراز كوهستانی به همین نام واقع شده است. برای دسترسی به این غار مسافران می‌توانند از جاده دماوند ـ فیروزكوه استفاده كنند. اندازه دهانه ورودی غار 15 در 10 متر و ارتفاع آن 6 متر است و از سطح دریا 1950 متر ارتفاع دارد.

دهانه ورودی آن وسیع است و پس از آن ایوانی با طاق بلند نمایان می‌شود كه در منتهی الیه سمت چپ آن راه سنگلاخ ورود به دهلیز اولیه غار واقع شده كه سال 1380 به همت فرمانداری فیروزكوه راه ورودی غار به صورت پلكانی به طور مناسبی بهسازی شده ‌است. مجموعه غار بورنیك از 3 تالار عظیم شكل گرفته‌است كه بر فراز هر كدام از تالارها، طاق‌دیس‌ها جلب‌نظر می‌كنند.

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ