تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - کلیدهای امنیتی جدید و رمزهای یک دقیقه‌ای!
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

کلیدهای امنیتی جدید و رمزهای یک دقیقه‌ای!

کلیدهای امنیتی جدید و رمزهای یک دقیقه‌ای!دو شرکت بزرگ تولید کننده محصولات امنیتی اینترنتی، در ژانویه سال ۲۰۰۵ گونه های جدید سیستم های "شناسه عبور" خود را ارائه کردند. این سیستم ها از نسخه های قبلی که معمولا" در دسته کلید کاربر قرار گرفته می شد کوچکتر بوده و به آسانی با اتصال به پورت USB قابلیت کنترل شناسه های عبوری کاربر در نرم افزارهای مختلف را دارا است. 

.


از سالها پیش با ارائه این سیستم ها دیگر استفاده از روشهای سنتی username و password برای شناسایی کاربران برای دسترسی به سرویسهای اطلاعاتی، سخت افزارها و ... در اینترنت و شبکه های محلی بتدریج کمرنگتر شد. در گونه های اولیه از این سیستم ها، شرکت های متخصص در امنیت اطلاعات با ارائه محصولات کوچکی همانند آنچه که در شکل اول مشاهده می کنید، دستگاه سخت افزاری کوچکی را ساختند که با کمک آن شما می توانید برای کاربران خود رمزعبوری کاملا" متغییر تهیه کنید، بگونه ای که کاربر بدون داشتن این سخت افزار عملا" نمی تواند به سیستم مورد نظر login نماید. 
روش کار بر اساس الگوریتم های پیچیده ریاضی و هماهنگی میان کلید الکترونیک با سروی است که تصدیق هویت شما را بعهده دارد است. کلید در هر بازه زمانی - مثلا" یک دقیقه - یک رمز عبوری برای شناسه شما تولید می کند و از طرف دیگر سرور با آگاهی از اینکه در این لحظه تنها چه رمزی را می تواند از شما بپذیرد، فقط رمز ارائه شده از کلید را قبول می کند. 
دقت کنید که کلید و سرور تشخیص هویت قبلا" از لحاظ زمانی با یکدیگر همآهنگ شده اند و در صورت ایجاد اختلاف میان ساعت دو دستگاه، پس از هر بار ورود به سیتسم سرور خود را از لحاظ زمانی با کلید هماهنگ می کند و نیز در صورت لزوم از کاربر می خواهد که رمز بعدی - که حداکثریک دقیقه بعد توسط کلید اعلام خواهد شد - را به سیستم وارد کند. تحت این شرایط سرور مطمئن می شود که شخصی که تمایل به ورود به سیستم را دارد، کیلد مخصوص را در دست داشته و نمی خواهد بصورت دزدی وارد شود. 
همانطور که مشاهده می کنید در این سیستم شما حتی با مشاهده کردن کلید و حفظ کردن یک کد رمز نمی توان بعدا" در موقعیت مناسب از آن استفاده کرد چرا که رمزی که در هر لحظه مشاهده می شود فقط حد اکثر یک دقیقه اعتبار دارد و پس از آن دیگر قابل استفاده نخواهد بود. لازم به ذکر است که سرور تصدیق کننده هویت می تواند از ترکیب این رمز با رمز شخصی کاربر استفاده کند. به این ترتیب با گم شدن کلید، شخص یابنده باز نمی تواند از آن برای سوء استفاده، بهربرداری نماید. 
▪ گونه های جدید چه امتیازی دارند؟
در نسخه های جدید از این سخت افزارها، امکان اتصال آنها به پورتهای USB فراهم آمده است و علاوه بر آن دستگاه های جدید از لحاظ حجمی حدود ۳۵ درصد کوچکتر از گونه های قبلی ساخته شده اند. داخل این دستگاه های کوچک یک میکروکنترلر کوچک قرار دارد که به آن امکان می دهد تا هفت شناسه و سه جفت username/password مختلف را مدیرت نماید. 
برخی از انواع این دستگاههای مشخص کننده هویت دارای ۱۲۸ یا ۲۵۶ مگابایت حافظه امن هستند و امکاناتی نظیر نگهداری کدهای رمز یکبار مصرف، کلید های خصوصی، کاربری ای شبیه به کارتهای اعتباری و ... را نیز به مصرف کننده می دهند. 
جالب است بدانید که مقامات یکی از این شرکتهای سازنده کدهای رمز اعلام کرده اند که در سه ماه آخر سال ۲۰۰۴ توانسته اند بیش از ۲۰ میلیون از این دستگاه های "شناسه عبور" را بفروش برسانند. همچنین گزارشها و آمارهای بدست آمده نشان می دهد که در سال ۲۰۰۳ حدود ۳۵ درصد از کاربران حرفه ای اینترنت بیان داشته بودند که از username/password بعنوان یک روش نا امن برای دسترسی به اطلاعات استفاده نمی کنند، حال آنکه در سال ۲۰۰۵ تعداد این افراد به حدود ۵۳ درصد رسیده است.

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ