تبلیغات
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود - كدام آتشفشان زودتر فوران می‌كند؟
پورتال علمی فرهنگی هنری تفریحی کرکبود
مقالات تخصصی , علمی ,فرهنگی ,هنری ,مطالب جالب, خواندنی ,دیدنی ,تفریحی , کرکبود

آخرین مطالب سایت

طبقه بندی مطالب سایت

كدام آتشفشان زودتر فوران می‌كند؟

كدام آتشفشان زودتر فوران می‌كند؟
یكی از بلایای طبیعی كه بشر قادر به كنترل یا پیش‌بینی آن نیست، فورانهای آتشفشانی است كه بسیار ترسناك و زیان‌آور است. دانشمندان و زمین‌شناسان تاكنون با انجام آزمایش‌های فشرده توانسته‌اند به علل سطحی بروزیك آتشفشان كه آغازش از لایه‌های زیرین پوسته زمین است، پی ببرند.

 


.

 اما همچنان پیش‌بینی وقوع آنها مثل سیل و یا زلزله تاكنون میسر نشده بر طبق یافته هایی كه روزانه دانشمندان از مراكز كنترل تحركات زیرزمینی دریافت می‌كنند، توانسته‌اند با چند درصد خطا تخمین بزنند كدام آتشفشان با احتمال بیشتری نسبت به سایرین و اول از همه فوران خواهد كرد. یكی از كارهای مورد علاقه زلزله‌شناسان و زمین‌شناسان آن است كه بفهمند آتشفشان بعدی كه فوران می‌كند، كی و كجا این كار را انجام می‌دهد؟ در این میان فردی به نام Paddypower كتابی دراین زمینه نوشته و به نوعی احتمالات را در آن گنجانده است. او لیستی تهیه كرده و طبق احتمالات آتشفشانها را طبقه بندی نموده است. اخیراَ از میان لیستی كه او منتشر كرده بود آتشفشان Mount Mayon در فیلیپین فوران داشته و یكی از آنها كه او پیش‌بینی نكرد و فوران كرد در ژاپن رخ داد.
در این میان مقیاسی با نام VEI-3 چیزی شبیه ریشتر اما با دقت بیشتر وجود دارد كه می‌توان به كمكش نسبت احتمال وقوع یك فوران در یك قله نسبت به قله دیگر را سنجید. برای مثال این سیستم محاسبه نشان داد كه آتشفشان Etna در ایتالیا كه در سال 2002-2003 فوران داشته، نسبت به سنت هلن در درجه 5 قرار می‌گیرد. برای مثال در مقیاس VEI عدد صفر نشان دهنده آن است كه آتشفشان مورد نظر در كل فوران نمی‌كند یا VEI-1 یعنی یك فوران آرام، VEI-4 یعنی فوران بزرگ، VEI-8 یعنی فوران عظیم.

كدام آتشفشان زودتر فوران می‌كند؟

احتمال فوران آتشفشان «مانت اتنا» ایتالیا یك به 28 است اما اگر در مورد Maunaloa صحبت كنید به یك به 9 می‌رسد و یا اگر در خصوص Unzen ژاپن صحبت كنیم كه بین سالهای 91 تا 94 حدود 10 هزار تكه آتشفشانی از خود فوران داد و سبب از دست رفتن دو هزار خانه شد، این میزان به عدد كوچك می‌رسد. تصاویری كه ملاحظه می‌كنید دربرگیرنده 20 آتشفشان معروف دنیا و نسبت فوران آنهاست كه تا حدودی زیاد می‌تواند نشان‌دهنده آن باشد كه فوران بعدی در كدام آتشفشان رخ خواهد داد؟

كدام آتشفشان زودتر فوران می‌كند؟

منبع:ماهنامه نوآور، ش 68

پورتال  علمی فرهنگی هنری کرکبود

خواندنی ها و دیدنی های روز

جستجو

دسته بندی محصولات فروشگاه

← آمار کرکبود

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
============================== اخبار خوب ایران و جهان
فروشگاه اینترنتی کرکبود
فروشگاه بزرگ اینترنتی غضنفر
MRN دانلود جک اس ام اس آموزشی ... رایگان
سایت خبری بخوانید
فروشگاه بزرگ اینترنتی نردین شاپ